XIII. kerület elhelyezkedése, városrészei
A XIII. kerület a pesti oldalon fekszik, Angyalföld, Újlipótváros, Vizafogó városrészekből, a Margit-szigetből és a Népsziget déli részéből áll. Északon a IV. kerülettől a Budapest?Esztergom-vasútvonal és az Újpesti vasúti híd választja el. Keleten és délkeleten a XIV. kerülettel határos. Délen a Szent István körút és a Nyugati tér választja el az V. és VI. kerülettől. Nyugati határa a Duna, a folyam itteni szakaszának budai oldalán Budapest II. és III. kerülete terül el. Nagy része a pesti homoksíkságon, kisebb része dunai szigeteken található. Vizafogó Árpád-híd lábánál fekvő részét (az alsó rakparttal és a Margit-sziget alacsonyabban fekvő részeivel együtt) árvízveszélyes területként tartja nyilván a Fővárosi Polgári Védelmi Igazgatóság. A kerület másik jelentős vízfolyása a Rákos-patak, amely itt ömlik a Dunába. Az Újpesti öböltől délre a kavicsbányászat eredményeként alakult ki a mesterséges FOKA-öböl.
Angyalföldet eredetileg főleg munkások lakták, az iparosodott terület 1930-ban a főváros VI. kerületéhez, 1950-ben pedig a XIII. kerülethez került. A második világháború után az egykori nyomortetelepek helyén lakótelepeket építettek. A fejlődést az észak-déli metró Váci út alatt futó vonala is segítette, illetve segíti. A rendszerváltást követően az ipari jelleg visszafejlődött, az utóbbi években a Duna-part luxuslakásokkal való beépítése is előre haladt.
Az egykor Szúnyog-sziget vagy Csigás-sziget néven is ismert Népsziget eredetileg a Duna egyik szigete volt Pest és Rákospalota határán, amelyet az 1830-as években egy vékony földnyelvvel, a Zsilip utcán át Újpesthez kapcsoltak. A IV. és a XIII. kerület része. Újlipótváros a Szent István körút, Váci út, Dráva utca és a Duna által határolt rész, ahol számos nevezetesség található, köztük a Vígszínház, Szent István park és a Palatinus-házak. Híres szülöttei közé tartozik Radnóti Miklós. Vizafogó rendezésére még 1938-ban, a Fővárosi Közmunkák Tanácsa dolgozta ki az első javaslatot. Később, 1970 és 1976 között a Párkány utca mentén fekvő telepet lebontották, majd Bene László és Szentmártoni Ferenc tervei alapján 1982-1984 között felépült az Elektromos pálya keleti oldalán a Vizafogó lakótelep első üteme. Néhány éven belül, a teherpályaudvar felszámolásával annak helyén a második ütem is elkészült.